Підприємства, установи і організації зобов’язані вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів із числа працевлаштованих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.
Відповідно під час прийняття на роботу або на навчання таких громадян державні органи, місцеве самоврядування, підприємства та установи зобов’язані перевірити наявність у них військово-облікових документів (офіційне посвідчення того, що громадянин підлягає виконанню військового обов’язку). Залежно від категорії громадянина, таким документом є:
- для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення;
- для резервістів — військовий квиток.
Обов'язки підприємств щодо організації та ведення військового обліку регулюються Законом "Про військовий обов'язок і військову службу" та Порядком №1487, яких роботодавці повинні чітко дотримуватися.
Щоби ведення військового обліку не стало головним болем бухгалтерів і кадровиків, редакція «Дебету-Кредиту» підготувала добірку з найкращих і найпопулярніших матеріалів на цю тему.
Загальні правила військового обліку
Ведення військового обліку на підприємствах: перелік документів та нові строки їх зберігання
Хто відповідає за військовий облік на підприємстві? Який пакет документів має бути з питань військового обліку? З якою періодичністю формувати документи з військового обліку? Скільки часу зберігати списки персонального військового обліку? Читайте у цій статті.
Роботодавці зобов’язані перевіряти військово-облікові документи при прийнятті нових працівників!
Під час прийняття на роботу або на навчання громадян України, які належать до категорії призовників, військовозобов’язаних чи резервістів, державні органи, підприємства зобов’язані перевірити наявність у них військово-облікових документів.
Яких працівників потрібно ознайомлювати з правилами військового обліку працівників?
Пунктом 34 Порядку №1487 передбачено доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття їх на роботу (навчання). Ознайомлювати з правилами військового обліку потрібно лише тих працівників, які прийняті після 05.01.2023 (тобто з дня набрання чинності Порядком №1487), а вже працюючих станом на 05.01.2023 – не потрібно?
Документальне оформлення мобілізації та демобілізації працівника
Як оформити мобілізацію працівника кадровими документами? Які документи підтверджують службу в лавах ЗСУ? Чи видавати наказ, якщо працівник повертається на роботу після демобілізації? Які гарантії встановлені для мобілізованих працівників?
Зміни щодо військового обліку та призову громадян: Постанова №1558
Який військово-обліковий документ вимагати від працівників? Як оформлюватимуть відстрочки військовозобов’язаним? Чи можна представнику ТЦК під час заходів оповіщення пред’явити, крім паспорта, інший документ?
Військовий облік неповнолітніх працівників: поради роботодавцям
Наближається сезон літних канікул, і студенти та школярі почнуть активно шукати роботу. Тож стає актуальним питання щодо військового обліку неповнолітніх працівників. Чи зобов’язані підприємства вести військовий облік щодо неповнолітніх працівників? Якщо так, то з якого віку? Які документи вимагати у таких працівників для ведення військового обліку? Читайте в аналітиці від редакції.
Військовий облік у постійних представництвах іноземних компаній: вести чи ні?
Чи поширюється законодавство про обов'язкове ведення військового обліку на представництво іноземної компанії? Чи потрібно представництву надсилати до ТЦК повідомлення про прийняття на роботу військовозобов'язаного? Чи може представництво бронювати працівників? Читайте тут.
Причина порушення правил військового обліку відображається в Резерв+
При останньому оновленні застосунку Резерв+ з’явилося більше інформації щодо наявних порушень військового обліку. Тепер у ньому відображаються причини такого порушення.
Військовий облік: спецвипуск від редакції (актуально на травень 2024 року)
Відповіді на 16 найактуальніших питань щодо ведення військового обліку на підприємствах редакція зібрала у окремому спецвипуску.
Особливості військового обліку жінок
Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти й здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік. Докладніше про це читайте у роз'ясненні ТЦК.
Строки зберігання документів з військового обліку
Нові строки зберігання документів з 16 квітня 2025 р.
Нагадуємо, що у березні Мін’юст наказом №748/5 вніс зміни до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 №578/5.
16 квітня цей наказ набрав чинності (з дня, наступного за днем його офіційного опублікування в «Офіційному віснику»).
Тож з цього часу діють конкретні строки зберігання документів з військового обліку! Мін’юст своїм наказом №748/5 змінив позиції та додав нові в Перелік. Докладніше – в аналітиці від редакції.
Списки персонального військового обліку
Щороку на підприємствах до 25 січня (станом на 1 січня) мають бути сформовані списки персонального військового обліку. Проте подавати ці списки до будь-якого органу не потрібно. Докладніше - у цій статті.
Звітність з військового обліку для подання у ТЦК та СП
Про зміну облікових даних потрібно повідомити ТЦК та СП
Підприємства у 5-денний строк з дня проведення звіряння вносять до списків персонального військового обліку зміни облікових даних та надсилають до ТЦК щомісяця до 5 числа повідомлення про зміну облікових даних (якщо такі є).
Перелік звітів з військового обліку для подання юрособами у ТЦК та СП
Що потрібно подавати та у які строки - дивіться у довіднику від редакції.
Перевірки ТЦК, відповідальні особи та штрафи
Плани на перевірки ТЦК на 2025 рік
Які перевірки можуть проводити ТЦК? На підставі яких документів їх проводять? Якщо на підприємстві раніше не вели військовий облік, з чого почати? Який розмір адмінштрафу за порушення його ведення? Які помилки виявляють під час перевірок? Читайте тут.
Графіки звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів з обліковими даними ТЦК та СП (станом на 26 травня 2025 року) дивіться тут.
Перевірки від ТЦК: що треба знати роботодавцю?
ТЦК мають право перевіряти стан військового обліку на підприємстві. Як відбувається така перевірка, як часто її можна проводити і які наслідки вона може мати? Читайте тут.
Найпоширеніші помилки роботодавців при перевірках
Найчастіше ТЦК виявляє такі порушення:
- прийняття військовозобовʼязаного на роботу без військово-облікового документа;
- неведення підприємством військового обліку;
- непризначення особи, відповідальної за ведення військового обліку;
- невиконання розпорядження ТЦК.
Накладення штрафів за порушення військового обліку
Штраф на роботодавця за кожного військовозобов’язаного працівника, за яким не вівся військовий облік та не подавався звіт у ТЦК, накладається в цілому за всі порушення чи за кожне окремо?
ТОВ фактично веде військовий облік, але воно не надсилало до ТЦК та СП повідомлення про призначення відповідального за військовий облік. За фактом кадровий облік, у т.ч. військовий, веде бухгалтер. Як видати наказ про відповідального за ведення військовому обліку? Як подати відповідне повідомлення про відповідального за ведення військового обліку до ТЦК та СП, щоб не отримати штраф у 59,5 тис. грн за неподання повідомлення?
Військовий облік: призначення відповідальної особи та встановлення доплат
Кого призначити відповідальним за військовий облік та як здійснити оплату праці? Чи можна директору не встановлювати доплату за ведення військового обліку?
Підвищення кваліфікації працівнику, відповідальному за ведення військового обліку
Підприємство оплатило курс "Військовий облік на підприємствах" працівнику, відповідальному за ведення ВО. Навчання з підвищення кваліфікації проводиться на виконання вимог п. 12 Порядку №1487. Як відобразити в бухгалтерському і податковому обліках? Чи підлягає таке навчання оподаткуванню як додаткове благо? Як відобразити оплату за навчання у єдиній звітності з ПДФO, ВЗ та ЄСВ?
- Актуальна база бланків звітності до ТЦК та СП – на нашому сайті у розділі "Бланки".
- Усі запитання від бухгалтерів і відповіді від експертів редакції «Дебет-Кредит» – у розділі "Консультації".
- Новини від редакції «Дебет-Кредит» про військовий облік – за посиланням.
- Перелік звітів з військового обліку для подання у ТЦК та СП - на нашому сайті у розділі "Довідники".