• Посилання скопійовано

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників ЄП

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку встановлені статтею 299 Податкового кодексу України

Реєстрація платником єдиного податку першої, другої , третьої групи та ФОП – платників четвертої групи

Реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (далі — ЄП). У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації контролюючий орган зобов'язаний зареєструвати таку особу платником ЄП протягом 2-х робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування.

Реєстрація електронних резидентів (е-резидентів) платниками ЄП третьої групи здійснюється контролюючим органом протягом 2-х робочих днів з дати отримання від державного реєстратора відомостей про реєстрацію електронного резидента як фізичної особи - підприємця у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

 

У разі відмови у реєстрації контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена госпсуб'єктом. Підставами для відмов у реєстрації є виключно:

  • невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 ПКУ;
  • наявність у госпсуб'єкта, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
  • недотримання вимог, встановлених пп. 298.1.4 ПКУ.

 

Особливості реєстрації платником єдиного податку четвертої групи

Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року (пп. 298.8.1 ПКУ):

  • загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
  • звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
  • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
  • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Фізичні особи - підприємці, які подали заяву про обрання ними спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, вперше подають визначену пп. 298.8.1 ПКУ звітність протягом 20 календарних днів з дня подання такої заяви.

Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня державної реєстрації (пп. 298.8.5 ПКУ).

Відомості про реєстрацію ФОП платником єдиного податку четвертої групи у формі витягу з реєстру платників єдиного податку не пізніше 30 к.д. з дня такої реєстрації надаються контролюючим органом органу місцевого самоврядування за податковою адресою такого платника податку.

Сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи, утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем його утворення, до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов’язків щодо погашення податкових зобов’язань або боргів, які передані йому як правонаступнику (пп. 298.8.2 ПКУ).

До реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника:

  1. найменування суб'єкта господарювання, код згідно з ЄДРПОУ (для юрособи) або ПІБ фізособи — підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності)  та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті);
  2. податкова адреса суб'єкта господарювання;
  3. місце провадження господарської діяльності, крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів);
  4. ставка єдиного податку та група платника податку;
  5. дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;
  6. дата реєстрації;
  7. види господарської діяльності, крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів);
  8. дата анулювання реєстрації.

У разі зміни відомостей, передбачених вищезазначеними пунктами 1-5, вносяться зміни до реєстру платників єдиного податку в день подання платником відповідної заяви.

Відповідно до  п. 299.9 ПКУ за бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно у контролюючому органі за місцем податкової адреси отримати (у тому числі в електронному вигляді) витяг з реєстру платників єдиного податку. Строк надання витягу з реєстру платників єдиного податку для зареєстрованих платників єдиного податку не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту, а для суб’єктів господарювання, які подали заяву щодо переходу на спрощену систему оподаткування, - двох робочих днів з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.

Відповідно до пп. 291.5.8 ПКУ, не можуть бути платниками ЄП 1-3 групи будь-які платники податку, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Фізособам, які планують стати платниками ЄП з початку підприємницької діяльності, перш ніж подавати заяву про реєстрацію платником ЄП, варто поцікавитися, чи немає за ними будь-якого податкового боргу в органі ДФС за місцем проживання або у Кабінеті платника податків.

 

Анулювання реєстрації платника єдиного податку 

Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру за рішенням контролюючого органу у разі:

  1. подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, — в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
  2. припинення юрособи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізособою — підприємцем — в день отримання відповідним контролюючим органом від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
  3. у випадках, визначених пп. 298.2.3 ПКУ;
  4. набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;
  5. втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента);
  6. наявність щодо платника податку рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкції": щодо платників першої і другої груп - в останній день місяця, у якому прийнято таке рішення; щодо платників третьої групи – в останній день кварталу, у якому прийнято таке рішення.
  7. якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75%.

У разі виявлення контролерами під час перевірок порушень платником першої — третьої груп вимог, встановлених главою I Розділу XIV ПКУ, анулювання реєстрації проводиться за рішенням такого органу на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку госпсуб'єкт вправі обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

У разі виявлення під час проведення виїзних документальних перевірок платника четвертої групи невідповідності вимогам пп. 4 п. 291.4 та п. 291.5-1 ПКУ у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за ці періоди нараховуються:

  • податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи,
  • штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II ПКУ.

Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

  

Особливості анулювання реєстрації єдиного податку четвертої групи (пп. 298.8.6 – 298.9 ПКУ)

Платники ЄП четвертої групи (ФОП), які у податковому (звітному) періоді не забезпечили дотримання сукупності умов (критеріїв), передбачених пп. "б" пп. 4 п. 291.4 ПКУ, зобов’язані сплатити у поточному році податок у розмірі, що розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників ЄП, та з наступного податкового (звітного) кварталу перейти на третю групу платників ЄП, або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування. Заява про такий перехід подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому не забезпечено дотримання вищезазначених умов.

Відомості про анулювання реєстрації ФОП – платника єдиного податку четвертої групи у формі витягу з реєстру платників єдиного податку не пізніше 30 к.д. з дня такої реєстрації надаються контролюючим органом органу місцевого самоврядування за податковою адресою такого платника податку.

Сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників ЄП не раніше ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників ЄП іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником ЄП четвертої групи. Це правило не застосовується у разі анулювання реєстрації платником ЄП четвертої групи юридичної особи за ініціативою контролюючого органу.

Платники ЄП четвертої групи, яким відповідно до п. 299.10 ПКУ анульовано реєстрацію платником ЄП, мають право протягом 20 к.д. після дати такого анулювання реєстрації відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з єдиного податку за період з дня, наступного за датою анулювання такої реєстрації, до кінця звітного (податкового) періоду шляхом подання уточнюючих податкових декларацій з єдиного податку четвертої групи на зменшення суми податкових зобов’язань.

Рубрика: Довідники/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі матеріали рубрики «Довідники»