Головна Усі довідники Довідники Інше

Забезпечення мінімального розміру зарплати

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.09.1995 р. № 108/95-ВР мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Якщо працівнику за повністю відпрацьований місяць нараховано менше, ніж 6000 грн, роботодавець повинен проводити доплату до рівня мінімальної заробітної плати. Доплата проводиться щомісяця та виплачується одночасно з виплатою заробітної плати
Забезпечення мінімального розміру зарплати
Що входить до мінімальної зарплати? До мінімальної зарплати входить — оклад, премії, надбавки, доплата за суміщення професій, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника та інші доплати, не перелічені в наступному рядку (зокрема, індексація і доплата за використання дезінфікуючих засобів*).
Законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено мінімальну зарплату на рівні 6000 грн в місяць та 36,11 грн. при погодинній оплаті праці. Якщо працівнику за повністю відпрацьований місяць нараховано менше, ніж 6000 грн, роботодавець повинен проводити доплату до рівня мінімальної зарплати. Доплата проводиться щомісяця і виплачується одночасно з виплатою зарплати
Що не входить до мінімальної зарплати? Доплата за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (ст. 3-1 Закону «Про оплату праці») . Коли працівнику встановлені доплати за роботу у шкідливих умовах праці (зокрема, на підставі результатів атестації робочих місць), такі доплати виплачуються понад розмір мінімальної зарплати.
Відповідно до роз’яснень Мінсоцполітики, якщо за умовами оплати праці передбачено підвищення посадових окладів працівників за роботу у шкідливих та важких умовах праці, то зазначене підвищення враховується до мінімальної зарплати.
Мінімальна зарплата при неповному робочому часі Якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу або за якихось підстав не виконав у повному обсязі місячну норму робочого часу, мінімальну заробітну плату слід виплачувати пропорційно до виконаної норми праці.
Розрахунок зарплати при сумісництві Відповідно до оплати праці за посадою за фактично відпрацьований час, при цьому встановлена зарплата за 1 годину роботи не повинна бути меншою ніж 36,11 грн. Доплату до рівня мінімальної зарплати слід нараховувати окремо за основним місцем роботи та окремо на роботі за сумісництвом.
Розрахунок зарплати при суміщенні професій Це виконання працівником разом зі своєю роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Додаткова робота за іншою професією (посадою) здійснюється в межах робочого часу за основним місцем роботи. Таким чином, працівник виконує покладені на нього додаткові обов’язки без звільнення його від основної роботи і виконання такої роботи відбувається в межах робочого часу за основною роботою. А це означає, що доплату слід ураховувати у складі зарплати.
Чи буде враховуватися середній заробіток за час відпустки, лікарняний до мінімальної зарплати? Не буде враховуватись, бо допомога по тимчасовій непрацездатності та відпусткові не входять до фонду оплати праці, а також їх виплачують за час, коли працівник фактично не працював, а перебував на лікарняному чи у відпустці.
Зрівнялівка в зарплаті у зв’язку з підвищенням розміру мінімальної зарплати З метою недопущення зрівнялівки в розмірах зарплати в межах фонду оплати праці повинна бути диференціація зарплати працівників, які отримують її на рівні мінімальної, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці
* Зауважимо, що таку позицію висловлювала Держпраці протягом 2017 року, але через появу роз'яснення Мінсоцполітики згодом Держпраці підтримала позицію Мінсоцполітики. Але на рівні діючих норм КЗПП та Закону про оплату праці цього чітко не вказано. Тому найкраще, аби при перевірках Держпраці не було до роботодавця питань, отримати вже від Мінекономіки відповідне роз'яснення.
Рубрика:
Довідники / Інше
Теги:
Заробітна плата

30 днiв передплати безкоштовно!