• Посилання скопійовано

Забезпечення мінімального розміру зарплати

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.09.1995 р. № 108/95-ВР мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Якщо працівнику за повністю відпрацьований місяць нараховано менше, ніж 7100 грн за січень-березень та 8000 грн за квітень-грудень 2024 року, роботодавець повинен проводити доплату до рівня МПЗ. Доплата проводиться щомісяця та виплачується одночасно з виплатою заробітної плати

Забезпечення мінімального розміру зарплати
Що входить до мінімальної зарплати?

До мінімальної зарплати входить — оклад, премії, надбавки, доплата за суміщення професій, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника та інші доплати, не перелічені в наступному рядку (зокрема, індексація і доплата за використання дезінфікуючих засобів*).

Законом «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено мінімальну зарплату на рівні 7100 грн з січня по квітень та 8000 грн з квітня по грудень, а  в місяць - 42,60 та 48 грн. відповідно (ці суми застосовують при погодинній оплаті праці).

Якщо працівнику за повністю відпрацьований місяць у 2024 році нараховано менше, ніж 7100 та 8000 грн за відповідні місяці, роботодавець повинен проводити доплату до рівня мінімальної зарплати. Доплата проводиться щомісяця і виплачується одночасно з виплатою зарплати

Що не входить до мінімальної зарплати? Доплата за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (ст. 3-1 Закону «Про оплату праці») . Коли працівнику встановлені доплати за роботу у шкідливих умовах праці (зокрема, на підставі результатів атестації робочих місць), такі доплати виплачуються понад розмір мінімальної зарплати.
Відповідно до роз’яснень Мінсоцполітики, якщо за умовами оплати праці передбачено підвищення посадових окладів працівників за роботу у шкідливих та важких умовах праці, то зазначене підвищення враховується до мінімальної зарплати.
Мінімальна зарплата при неповному робочому часі Якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу або за якихось підстав не виконав у повному обсязі місячну норму робочого часу, мінімальну заробітну плату слід виплачувати пропорційно до виконаної норми праці.
Розрахунок зарплати при сумісництві Відповідно до оплати праці за посадою за фактично відпрацьований час, при цьому встановлена зарплата за 1 годину роботи у 2024 році не повинна бути меншою ніж 42,60 грн за січень-березень та 48 грн за квітень-грудень. Доплату до рівня мінімальної зарплати слід нараховувати окремо за основним місцем роботи та окремо на роботі за сумісництвом.
Розрахунок зарплати при суміщенні професій Це виконання працівником разом зі своєю роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Додаткова робота за іншою професією (посадою) здійснюється в межах робочого часу за основним місцем роботи. Таким чином, працівник виконує покладені на нього додаткові обов’язки без звільнення його від основної роботи і виконання такої роботи відбувається в межах робочого часу за основною роботою. А це означає, що доплату слід ураховувати у складі зарплати.
Чи буде враховуватися середній заробіток за час відпустки, лікарняний до мінімальної зарплати? Не буде враховуватись, бо допомога по тимчасовій непрацездатності та відпусткові не входять до фонду оплати праці, а також їх виплачують за час, коли працівник фактично не працював, а перебував на лікарняному чи у відпустці.
Зрівнялівка в зарплаті у зв’язку з підвищенням розміру мінімальної зарплати З метою недопущення зрівнялівки в розмірах зарплати в межах фонду оплати праці повинна бути диференціація зарплати працівників, які отримують її на рівні мінімальної, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці
* Зауважимо, що таку позицію висловлювала Держпраці протягом 2017 року, але через появу роз'яснення Мінсоцполітики згодом Держпраці підтримала позицію Мінсоцполітики. Але на рівні діючих норм КЗПП та Закону про оплату праці цього чітко не вказано. Тому найкраще, аби при перевірках Держпраці не було до роботодавця питань, отримати вже від Мінекономіки відповідне роз'яснення.

Рубрика: Довідники/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі матеріали рубрики «Довідники»

 • Індексація заробітної плати
  Таблиця індексації заробітної плати з 2003 по 2024 роки. У серпні 2024 вперше потрібно буде індексувати зарплату
  оновлено 11.07.2024
 • План-графік перевірок ДПСУ на 2024 рік
  ДПСУ оприлюднила план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік
  оновлено 28.06.2024
 • Довідники пільг №124/1 та №124/2
  Довідники податкових пільг станом на 28.06.2024 р.
  оновлено 28.06.2024
 • Облікова ставка НБУ
  Облікова ставка Національного банку України з 2013 по 2024 роки
  оновлено 26.06.2024
 • Забезпечення мінімального розміру зарплати
  Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.09.1995 р. № 108/95-ВР мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Якщо працівнику за повністю відпрацьований місяць нараховано менше, ніж 7100 грн за січень-березень та 8000 грн за квітень-грудень 2024 року, роботодавець повинен проводити доплату до рівня МПЗ. Доплата проводиться щомісяця та виплачується одночасно з виплатою заробітної плати
  оновлено 25.06.2024