• Посилання скопійовано

Індексація заробітної плати

У 2025 році змінюються правила індексації. Зокрема, обчислення ІСЦ для індексації зарплати буде провадитися наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2025 року

Стаття 34 Держбюджету-2025 містить три норми.

Норма 1: «обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року». 

Звучить знайомо, чи не так? Щоправда, цього разу не згадується перше січня, але така дата проситься для вживання автоматично. 

Норма 2: «січень 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків». 

А це ще що і звідки? Насправді, ознака «базового» місяця, про яку ми згадували вище, взята з п. 5 Порядку №1078. В якому є два правила, про які зараз варто згадати: 

У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків; 

Але обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Тобто, якщо ви встановлюєте, що певний місяць вважається за цілу одиницю або 100%, то цей місяць буде базовим. Проте немає жодного сенсу в тому, щоб починати обчислення індексу споживчих цін з метою компенсації зростання цін (інфляції) з цього місяця! Адже саме він узятий за точку відліку, у якому інфляція дорівнює нулю! 

То який місяць вважати за «базовий»: грудень 2024 року, оскільки з січня почнеться розрахунок індексу споживчих цін, чи січень 2025 року, оскільки його ми беремо за 1 або 100%? 

Це питання, скоріше, до наших законотворців. Втім, відповісти на нього вже спробувало Мінсоцполітики у листі від 10.12.2024 №105/0/214-24. Міністерство наполягає на тому, що стартовим «базовим» місяцем для обчислення індексації у 2025 році є січень 2025 року.  Відповідно, попри сказане в Держбюджеті-2025, на думку Мінсоцполітики, обчислення індексу споживчих цін почнеться з лютого 2025 року. 

Все це, звісно, чудово, як би не одне «але»: лист, навіть міністерства, не скасовує закон і має лише рекомендаційний характер (як наприкінці цього листа і зазначено). А ще почекаємо, що скаже Мінекономіки з цього приводу. 

Норма третя: «сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується». 

Тобто, спорів про те, що там з гарантіями працівників на захист від інфляції і як бути з «фіксованою» сумою індексації, цього разу не буде. Вся нарахована в 2024 році індексація залишається в 2024 році та не нараховується з січня 2025 року.

 

Якщо дослухатись рекомендацій Мінсоцполітики

Початок врахування індексів інфляції з лютого 2025 року означає, що січень  2025 року незалежно від факту збільшення окладів у 2024 році стає «базовим» місяцем для розрахунку індексації. 

Це означає й ще одне: у січні-березні 2025 року індексація зарплат не проводиться. 

А далі все буде залежати від індексів інфляції 2025 року і динаміки зростання окладів (місячних тарифних ставок) за посадами.

 

Як індексація залежить від зростання окладу 

Місяць підвищення окладу (тарифної ставки) є «базовим» місяцем. 

Отже, тим, кому збільшать оклади (тарифні ставки) з 1 лютого 2025 року, «базовим» місяцем буде вже лютий 2025 року (а не січень 2025 року, як для решта). 

Так само й далі - наступний місяць підвищення окладу (ставки) стане новим «базовим» місяцем. 

Таким чином, через історію підвищення окладів (ставок) в кожного працівника «базовий» місяць і відсоток індексації має визначатися індивідуально. 

 

Декілька особливостей нарахування індексації

Збільшення розміру нарахованої зарплати в разі, якщо воно не було спричинено зростанням розміру окладу або тарифної ставки, не призводить до зміни «базового» місяця. Йдеться як про разові виплати (наприклад, квартальні премії), так і про постійні виплати (наприклад, щомісячні доплати) – якщо оклад (ставка) при цьому не змінилися, «базовий» місяць теж не зміниться! 

Зменшення розміру окладу (тарифної ставки) не призводить до зміни «базового» місяця!   

Якщо збільшення розміру окладу (тарифної ставки) не перекриває суму індексації, яка мала бути нарахована працівнику у місяці підвищення окладу (ставки) – з’являться так звана «фіксована» сума індексації!  За попередні роки її обнулили, але як явище вона не скасована (див. п. 5 Порядку №1078). 

Тобто цю різницю (між збільшенням окладу/ставки та сумою індексації) треба буде нараховувати працівнику навіть у місяці такого підвищення. 

***

 Калькулятор індексації заробітної плати - за посиланням.

***

2025 рік

2024 рік

***

2022 рік

2021 рік

Рубрика: Довідники/Індекси, мінімуми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі матеріали рубрики «Довідники»