• Посилання скопійовано

Види підприємств, які зобов'язані складати фінзвітність за МСФЗ

Перелік тих, хто зобов'язані складати фінансову звітність за МСФЗ

Перелік підприємств, які зобов’язані складати фінзвітність за МСФЗ (ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік)

Види підприємств

Коментар

Підприємства, що становлять суспільний інтерес 

Це такі підприємства (див. ст. 1 Закону про бухоблік):

підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію;

банки;

страховики;

недержавні пенсійні фонди; 

інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств); 

підприємства, які відповідно до Закону про бухоблік належать до великих* підприємств

* Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік великими є підприємства, які не відповідають критеріям для середніх підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

балансова вартість активів - понад 20 мільйонів євро;

• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - понад 40 мільйонів євро;

• середня кількість працівників - понад 250 осіб.

публічні акціонерні товариства

Згідно з п. 26 ч. 1 ст. 2 Закону про АТ публічне акціонерне товариство - акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на організованому ринку капіталу.

суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність у видобувних галузях*, - фізична особа - підприємець чи юридична особа, яка здійснює діяльність**:

у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі з дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення,

видобування корисних копалин загальнодержавного значення,  

• реалізації видобутої продукції, відповідно до спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами, на підставі договору (угоди) щодо користування надрами, та/або 

• діяльність з транспортування трубопроводами природного газу, нафти та газового конденсату, у тому числі з метою транзиту. 

 

До суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, також відносяться суб’єкти господарювання - учасники договору про спільну діяльність незалежно від їх володіння спеціальним дозволом на користування надрами, на підставі якого здійснюється відповідна проектна діяльність

* Видобувні галузі - галузі промисловості, пов’язані з геологічним вивченням надр, у тому числі з дослідно-промисловою розробкою родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення, реалізацією видобутої продукції, діяльність у яких здійснюється відповідно до спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами, на підставі договору (угоди) щодо користування надрами, та/або пов’язані із діяльністю з транспортування трубопроводами природного газу, нафти та газового конденсату, у тому числі з метою транзиту (див. ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях»)

** Відповідно до спільного листа Мінфіну і Мінстату від 14.03.2018 р. № 35230-06-5/6959, № 04.3-07/22-18 з огляду на КВЕД-2010, діяльність з видобування корисних копалин відповідає кодам (див. спільний лист):

05.10 «Добування кам'яного вугілля»;

05.20 «Добування бурого вугілля»;

06.10 «Добування сирої нафти»;

06.20 «Добування природного газу»;

07.10 «Добування залізних руд»;

07.21 «Добування уранових і торієвих руд»;

07.29 «Добування руд інших кольорових металів»;

08.11 «Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю»;

08.12 «Добування піску, гравію, глин і каоліну»;

08.91 «Добування мінеральної сировини для хімічної промисловості та виробництва мінеральних добрив»;

08.92 «Добування торфу»;

08.93 «Добування солі»;

08.99 «Добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів, н. в. і. у.».

Щоправда, в цьому листі наведені коди тільки стосовно діяльності з видобування корисних копалин. Немає в листі кодів для діяльності з користування надрами для геологічного вивчення, транспортування трубопроводами вуглеводнів.

материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес*

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 19 дочірнє підприємство - підприємство, яке перебуває під контролем материнського підприємства.

Окремого визначення материнського підприємства немає, але з визначення дочірнього випливає, що це те, яке контролює дочірнє.

Відповідно до п. 7 р. І НП(С)БО 2 дочірнє підприємство вважається контрольованим з боку материнського підприємства за наявності всіх таких умов:

1) материнське підприємство має владні повноваження щодо дочірнього підприємства;

2) результати діяльності дочірнього підприємства безпосередньо призводитимуть до змін у складі і вартості активів, зобов’язань, власного капіталу материнського підприємства;

3) материнське підприємство має фактичну можливість для здійснення владних повноважень.

 

Наявність прав захисту інтересів інвестора не є ознакою контролю.

Приклади владних повноважень, ознак наявності владних повноважень у підприємства-інвестора, найбільш значущих видів діяльності, прав захисту інтересів інвесторів наведені в додатку до НП(С)БО 2

материнські підприємства великої групи**, які не належать до категорії великих підприємств

* Які підприємства відносяться до тих, які становлять суспільний інтерес, наведено в першому рядку цієї таблиці

** Відповідно до п. 6 р. І НП(С)БО 2 великими групами вважаються групи, показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

• балансова вартість активів - понад 20 мільйонів євро;

• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - понад 40 мільйонів євро;

• середня кількість працівників - понад 250 осіб.

підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, наведеними в переліку, затвердженому КМУ

Це такі підприємства (див. п. 2 Порядку № 419):

• надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (розділ 64 КВЕД ДК 009:2010);

недержавне пенсійне забезпечення (група 65.3 КВЕД ДК 009:2010);

допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування (розділ 66 КВЕД ДК 009:2010), за винятком допоміжної діяльності у сфері страхування та пенсійного забезпечення (група 66.2 КВЕД ДК 009:2010).

Відповідно до ч. 3 ст. 12-1 Закону про бухоблік підприємства, крім тих, що зазначені в таблиці, самостійно визначають доцільність застосування міжнародних стандартів для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності.

Тобто, будь-яке підприємство може прийняти рішення про застосування МСФЗ. Але є певні проблеми для малих і середніх підприємств, про які ми писали тут.

Рубрика: Довідники/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі матеріали рубрики «Довідники»